Prikaz o izgradnji, razvoju i rastu Zavoda za umobolne Stenjevec, danas Klinike za psihijatriju Vrapče, nosi jednostavan naslov BOLNICA „VRAPČE“ zato što je Bolnica kroz svoju povijest više puta mijenjala ime. S obzirom da se Klinika za psihijatriju Vrapče u narodu naziva bolnicom „Vrapče“, ovdje se koristi taj njezin neslužbeni naziv.

O okolnostiam osnutka, izgradnje, rasta i razvoja bolnice pisali su mnogi autori. U monografiji Bolnice koja je izašla povodom njezine 120. obljetnice (PSIHIJATRIJSKA BOLNICA VRAPČE, 1879 – 1999., urednici Vlado Jukić i Bartul Matijaca) objavljeno je 12 prije objavljenih članaka (Ive Žirovčića, Rudolfa Hercega, Josipa Glasera, Branka Gostla, Ivana Barbota, Stanislava Župića, Rudolfa Turčina, Ante Sila, Bartula Matijace i Vlade Jukića) o povijesti i razvoju bolnice Vrapče. Detaljan opis okolnosti svih poteškoća koje su pratile osnivanje i izgradnju bolnice Vrapče opisao je u svom doktoratu (Povijest psihijatrije u Hrvatskoj) 1959. godine prof. dr. Lavoslav Glesinger.

Izvadak iz Glesingerovog doktorata može se vidjeti ovdje.

Cijeli prikaz o izgradnji, razvoju i rastu bolnice „Vrapče“ (pdf, 5,06MB)