Erasmus +

Erasmus+ je program Europske unije za edukaciju, obuku, mlade i sport. Provodi se od 2014. godine na način da se pozivaju organizacije neka se prijave na natječaj koji se raspisuje jedanput godišnje. Cilj je Erasmusa+ da modernizira edukaciju i rad s mladima po Europi. Namijenjen je organizacijama koje se bave edukacijom, mladima i sportskim organizacijama kroz sva područja cjeloživotnog učenja, uključujući edukaciju u školi, fakultetima, edukaciju za odrasle i mlade.

Klinika za psihijatriju Vrapče od svog je osnutka i učilište, a ne samo lječilište. Osim nastave i formalnih programa obrazovanja, vrlo je aktivna i u neformalnim edukacijama odraslih: stručnjaka za zaštitu mentalnog zdravlja, drugih profila stručnih kadrova, građana, obitelji pacijenata. Naše stručnjake često razne organizacije iz EU zovu u partnerstva, i rado se odazivamo, kako bismo i naučili nešto novo, ali i podijelili svoje iskustvo s drugima. Stoga od 2016. kontinuirano sudjelujemo u Erasmus+ projektima.

 


Play Your Cards Right

Koordinator: udruga Association for Real Life Education iz Rumunjske

Opis: Cilj projekta je kreiranje metodologije s kvalitativnom obrazovnom podrškom i instrumentima namijenjene razvoju suportivnih intervencija za upućivanje u tretman ovisnosti o kockanju – psihijatrijskih i psiholoških intervencija, savjeta oko vođenja financija i aktivacije obitelji i lokalne zajednice. Tijekom projekta partneri će raditi na razvijanju vještina nedirektivnog pristupa pomaganju kockarima, razvit će instrumente i materijale (brošure, e-learning) koje će koristiti stručnjaci u tom području, a posebno će pritom raditi i na povećanju svijesti dionika na lokalnoj i središnjoj razini o problemu ovisnosti o kocki. Projekt financira Europska komisija.

Proračun projekta: 250.000 eura
Vrijeme provedbe: 1.12.2023. – 31.5.2026.
Kontakt osoba za više informacija: Mateja Grizelj Benussi, dr.med.


SUCESS – SUpporting family CaregivErs of adultS with  mental health problemS

Projekt je zaključen 28.2.2024.
Koordinator: udruga SIMILES Bruxelles, Belgija

Opis: razmjena najboljih europskih praksi za podršku neformalnim skrbnicima odraslih osoba s problemima mentalnog zdravlja. U tri partnerske organizacije održane su edukacije radi boljeg shvaćanja problematike s kojom se susreću osobe koje skrbe za odrasle ukućane s ozbiljnim psihičkim problemima. Ideja projekta usto bila je promovirati edukacijske programe radi osnaživanja skrbnika te popularizirati inicijative za društvenu uključenost osoba s psihičkim problemima i njihovih obitelji. U našoj Klinici održana je edukacija dionika pod nazivom: “Reducing stigma and discrimination among individuals with mental health problems and the role of family caregivers”. Na kraju projekta kreiran je katalog najboljih praksi.


RECADE – Recovery of Adults living with Depression and psychosis in Europe 

Koordinator: EPSEP – Grčko udruženje za psihosocijalna istraživanja i intervencije, Solun
Projekt je zaključen 19.6.2023.

Opis: Tokom ovog inovativnog edukativnog projekta, s podrškom Europskog psihijatrijskog društva i organizacije Gamian, te u suradnji sa Sveučilištem Yale, prilagođen je kurikulum o oporavku oboljelih od depresije i psihoza Sveučilišta Montreal kako bi se povećala samostalnost i samopoštovanje pacijenata s depresijom i psihozom, poboljšala njihova socijalizacija te smanjila neizvjesnost i stres njihovih obitelji. Partneri iz četiri EU zemlje kreirali su priručnik o oporavku i e-learning namijenjen oboljelima od psihoze i depresije, s video-materijalima, kao i vrapčanskim alatom „Kormilo oporavka“. Svi ti materijali diseminirani su među mladim psihijatrima i udrugama pacijenata na edukacijama po Hrvatskoj.

Pogledajte video-materijale o principima oporavka: https://www.youtube.com/@projectrecade221/videos
Preuzimanje brošure “Kako postići oporavak mentalnog zdravlja”:
E-learning: http://training.recade.eu/course/view.php?id=9
Web stranica projekta: https://recade.eu/

Kontakt osoba za više informacija: prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić


Art4Me – Sharing practices in the use of Art for adults with Mental health problems 

Projekt je zaključen 15.6.2023.
Koordinator: Udruga Komiteen for Sundhedsoplysning, Danska

Opis: Razmjena najboljih europskih praksi u primjeni terapije umjetnošću te upotrebe vizualne umjetnosti radi kampanja za društveno uključivanje i osnaživanje osoba s iskustvom psihičke bolesti. Partnerstvo je obuhvatilo pet europskih zemalja, u našoj klinici održane su edukacije i iskustvene radionice za desetak stranih stručnjaka u području zaštite mentalnog zdravlja, a pokazali smo im i Muzej psihijatrije. Održan je i niz tematskih webinara, s obzirom na pandemijsku situaciju. Partneri su kreirali i brošuru s najboljim europskim praksama, a čitav projekt zaključen je Festivalom o umjetnosti i mentalnom zdravlju na grčkom otoku Aegina.

Najbolje prakse: https://art4me.eu/good-practices/
O Festivalu: https://epioni.gr/en/he-art-mental-health-festival-is-back-join-us-in-aegina-greece/
Web stranica projekta: https://art4me.eu/

Kontakt osoba za više informacija: prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić


English Lessons with the Use of Songs for People with Mild Cognitive Impairment 

Projekt je zaključen 31.3.2023.
Koordinator:  Grčko društvo za Alzheimerovu bolest, Solun

Opis:  Inovativni obrazovni projekt u sklopu kojeg je razvijen kurikulum za poučavanje osoba s početnim psihoorganskim poteškoćama engleskom jeziku uz pomoć pjesama. Svrha takvog učenja engleskog je poboljšavanje pamćenja i drugih kognitivnih sposobnosti, smanjenje stresa, te povećanje socijalizacije i kvalitete života pacijenata, pa i eventualno usporavanje progresije njihove bolesti. Kurikulum s metodičkim vodičem i drugim materijalima je putem sustava za e-learning dostupan za upotrebu drugim zainteresiranim edukatorima.

Uvodni video o tečaju: https://youtu.be/MCzvtp8zQjU?si=u8KFHG3xeT5TblKz
Web stranica projekta:  https://www.songsforcare.eu/

Kontakt osoba za više informacija: Krešimir Radić, dr.med.


INCLUPSY – Echanges de bonnes pratiques pour l’inclusion sociale des personnes vivant avec des troubles psychiques

Projekt je zaključen 30.11.2022.
Koordinator: Udruga Luciole 92, Francuska

Opis: Razmjena najboljih europskih praksi za društveno uključivanje i osnaživanje osoba s iskustvom psihičke bolesti u komplementarnih partnerskih organizacija iz pet europskih zemalja. U našoj klinici održana je edukacija za desetak stranih stručnjaka u području zaštite mentalnog zdravlja. Partneri su kreirali i vodič s najboljim europskim praksama. Webinar o „peer worku“ za sve zainteresirane održao je docent sa Sveučilišta Yale i Sveučilišta Montreal Jean-François Pelletier, a naposlijetku je u našoj Klinici održan i diseminacijski događaj, u kojem su najbolje europske prakse predstavljene socijalnim radnicima, specijalizantima psihijatrije i mladim psihijatrima.

Video s hrvatskim najboljom praksom: https://www.youtube.com/watch?v=7cSVRSMSjGM
Web stranica projekta: https://inclupsy.eu/
Preuzimanje vodiča s najboljim praksama: https://inclupsy.eu/wp-content/uploads/2022/12/Guide-of-good-practices.pdf
Videomaterijali o društvenom uključivanju: https://www.youtube.com/@inclupsy8502/videos

Kontakt osoba za više informacija: prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić


CIVIC – Competent Inhabitants to Valorise Inclusive Communities in EU

Projekt je zaključen 31.8.2022.
Koordinator: Služba za mentalno zdravlje u Rimu (ASL Roma II), Italija

Opis: Svojevrsni nastavak ranije provedenog projekta HERO, s novim strateškim partnerskim organizacijama u pet EU zemalja, a sa svrhom razmjene najboljih europskih praksi o stambenom zbrinjavanju osoba s teškim psihičkim problemima, razvoja kompetencija stručnih službi na području stambenog zbrinjavanja i promicanja ljudskih prava, te jačanja uključenosti psihijatrijskih pacijenata u društvo.

Tijekom projekta nastala je brošura „Stambeno zbrinjavanje osoba s kompleksnim problemima mentalnog zdravlja: poticanje oporavka i poštivanje ljudskih prava“ o stambenom zbrinjavanju u kontekstu ljudskih prava, publicirana na hrvatskom u prosincu 2022., a nakon projekta održan je i diseminacijski događaj za stručnjake u našoj Klinici.

Web stranica projekta:  http://www.housing-project.eu/index.php/hr/civic-projekt-hr
Preuzimanje brošure:

Kontakt osoba za više informacija: prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić


Linking Partners to Share Good Practices for Social Inclusion of People with Mental Health Problems

Projekt zaključen 30.11.2021.
Koordinator: Uprava za zdravlje Istanbul (Istanbul Health Directorate), Turska

Opis: Razmjena dobrih praksi u svrhu povećavanja kapaciteta za implementaciju psihosocijalnih intervencija u komplementarnih partnerskih organizacija iz pet europskih zemalja. U našoj klinici održana je edukacija za desetak stranih stručnjaka u području zaštite mentalnog zdravlja, uključujući i „peer workere“, o stigmi psihičke bolesti te intervencijama za suzbijanje stigme i autostigmatiziranja. Stručnjaci iz naše ustanove proširili su spoznaje o modelima radne rehabilitacije podrške zapošljavanju osoba s psihičkim smetnjama, o organizaciji zaštite mentalnog zdravlja u zajednici, o programima za uključivanje obitelji i skrbnika oboljelih u program, o modalitetima na koje volonteri mogu pomoći u uključivanju osoba s psihičkim smetnjama u društvo.

Kontakt osoba za više informacija: prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić


HERO – Housing: an educational European ROad towards civil rights

Projekt zaključen 1.9.2019.
Koordinator: Služba za mentalno zdravlje u Rimu (ASL Roma II), Italija

Opis: Obrazovni projekt u sklopu kojeg su partneri iz pet EU zemalja kreirali europski kurikulum te međunarodno utvrđene osnovne pokazatelje kvalitete stambenog zbrinjavanja, kako bi se pomoglo lokalnim zajednicama u procesu razvoja vještina i znanja, kao i njihovog testiranja, o efikasnom procesu stambenog zbrinjavanja. Ovim projektom proširili smo ključne kompetencije stručnjaka i ostalih osoba uključenih u polje društvenog uključivanja na polju stambenog zbrinjavanja osoba s psihičkim poteškoćama. U Klinici za psihijatriju Vrapče na kraju projekta održana je i vrlo posjećena konferencija za socijalne radnike i druge zainteresirane za stambeno zbrinjavanje.

Web stranica projekta:  http://www.housing-project.eu/index.php/hr/
E-book preuzimanje: http://www.housing-project.eu/download/HERO-ebook-HR.pdf

Kontakt osoba za više informacija: prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić

 

 

Skip to content