Prema najnovijim rezultatima ankete Praćenje budućnosti (Monitoring the Future, MTF), postotak adolescenata koji navodi da je koristio neku ilegalnu drogu nastavio je biti stabilan ispod razine prije pandemije. U 2023. prijavljena uporaba bilo koje ilegalne droge u protekloj godini iznosila je 10.9% kod učenika osmih razreda, 19.8% kod učenika 10. razreda i 31.2% kod učenika 12. razreda. Prijavljena uporaba gotovo svih droga dramatično se smanjila između 2020. i 2021., nakon početka pandemije COVID-19 i povezanih promjena poput zatvaranja škola i socijalnog distanciranja.
Podaci iz 2023. nastavljaju ukazivati na stabilne ili opadajuće trendove u uporabi ilegalnih droga među mladima tijekom više godina. Međutim, što je još važnije, druga istraživanja navode dramatični porast smrtnosti od predoziranja među adolescentima između 2010. i 2021., koja je ostala povećana i u 2022. godini. Taj se porast uvelike pripisuje ilegalnom fentanilu, snažnoj sintetičkoj drogi, koja zagađuje opskrbu krivotvorenim pilulama koje nalikuju lijekovima na recept. Ako zajednički interpretiramo ove rezultate, onda možemo reći da je uporaba droga među mladima rjeđa, ali sve opasnija.
“Istraživanje pokazuje da odgoda početka uzimanja droga među mladima, čak i za godinu dana, može smanjiti upotrebu droga do kraja života. Možda ćemo gledati ovu predstavu u stvarnom vremenu,” kaže dr. Nora Volkow, direktorica NIDA-e. “Ovaj trend je ohrabrujući. Ipak, i dalje je ključno nastaviti educirati mlade ljude o rizicima i štetnostima uporabe droga na otvoren i pošten način, naglašavajući da ilegalne tablete i druge supstance mogu sadržavati smrtonosni fentanil.”
Anketa se provodi jednom godišnje za učenike osmih, 10. i 12. razreda koji sami izvješćuju o svome ponašanju u vezi uporabe supstanci u različitim vremenskim razdobljima, kao što su zadnjih 30 dana, zadnjih 12 mjeseci i cijeli život. Anketa također dokumentira percepciju učenika o štetnosti, neodobravanju uporabe i percipiranoj dostupnosti droga. Rezultati istraživanja objavljuju se iste godine kada su prikupljeni podaci. Od veljače do lipnja 2023. istraživači su prikupili 22 318 anketa učenika upisanih u 235 javnih i privatnih škola u SAD-u.
Kada se podaci raščlane po određenim drogama, istraživanje pokazuje da su adolescenti najčešće prijavljivali uporabu alkohola, nikotinskih e-cigareta (parilica) i kanabisa u prošloj godini, a razine su općenito bile manje ili su ostale nepromijenjene uz smanjenu uporabu prijavljenu 2022. U usporedbi s razinama zabilježenim 2022., podaci prijavljeni 2023. pokazuju sljedeće:
Konzumacija alkohola ostala je stabilna za učenike osmih i desetih razreda, s 15.1% odnosno 30.6% koji su prijavili konzumaciju u prošloj godini, dok se za učenike 12. razreda smanjila, s 45.7% koji su prijavili konzumaciju u prošloj godini (u usporedbi s 51.9% u prethodnoj godini).
Uporaba nikotinske parilice ostala je stabilna za učenike osmih razreda, s 11.4% koji su izjavili da su konzumirali nikotin u prošloj godini. Pala je u starijim razredima, s 20.5% na 17.6% u 10. razredu te s 27.3% na 23.2% u 12. razredu.
Uporaba kanabisa ostala je stabilna za sva tri ispitana razreda, s 8.3% učenika osmih razreda, 17.8% učenika 10. razreda i 29.0% učenika 12. razreda koji su prijavili uporabu kanabisa u prošloj godini. Treba napomenuti da je 6.5% učenika osmih razreda, 13.1% učenika 10. razreda i 19.6% učenika 12. razreda izjavilo da su konzumirali kanabis u protekloj godini putem parilice, što odražava stabilan trend u sva tri razreda.
Delta-8-THC (psihoaktivna tvar u biljci Cannabis sativa, od koje su dvije varijante marihuana i konoplja) mjerena je prvi put 2023. godine, a 11.4% učenika 12. razreda prijavilo je uporabu u prošloj godini. Počevši od 2024., i učenicima osmih i desetih razreda također će se postavljati pitanja o uporabi Delta-8.
Uporaba ilegalnih droga osim marihuane također je ostala stabilna za sva tri anketirana razreda, s 4.6% učenika osmih razreda, 5.1% učenika 10. razreda i 7.4% učenika 12. razreda koji su prijavili uporabu neke ilegalne droge osim marihuane u prošloj godini. Ovi se podaci temelje na dugoročnim trendovima koji dokumentiraju nisku i prilično stalnu uporabu ilegalnih droga među adolescentima – uključujući uporabu kokaina, heroina i zlouporabu lijekova na recept tijekom prošle godine.
Uporaba narkotika osim heroina (uključujući Vicodin, OxyContin, Percocet itd.) smanjila se među učenicima 12. razreda, s 1.0% prijavljene uporabe unutar prošle godine (što se podudara s najnižom stopom zabilježenom u 2021. i padom s visokih 9.5% u 2004.).
Apstinencija ili nekorištenje marihuane, alkohola i nikotina povećala se među učenicima 12. razreda, pri čemu je 62.6% izjavilo da su se suzdržavali od uporabe bilo koje droge tijekom prošlog mjeseca. Ovaj postotak ostao je stabilan za učenike osmog i desetog razreda, s 87.0% i 76.9% koji su izjavili da su se suzdržavali od uporabe marihuane, alkohola i nikotina tijekom prošlog mjeseca.
“Već 49 uzastopnih godina istraživanje MTF pomno prati promjene u trendovima uporabe supstanci među mladima, pomažući u prepoznavanju i praćenju novonastalih trendova od javnozdravstvenog značaja”, kaže dr. Richard A. Miech, voditelj studije Praćenje budućnosti na Sveučilištu Michigan. “Ovogodišnji dodatak mjerenja za procjenu uporabe delta-8 jedan je primjer toga i bili smo iznenađeni kada smo vidjeli ovako visoku razinu uporabe među učenicima 12. razreda. Ubuduće, kako se politike i dostupnost ove droge mijenjaju, bit će važno nastaviti pratiti uporabu ove droge među adolescentima.”
Izvornik
Preveo: prim. dr. sc. Ivan Ćelić, dr. med.