Edukacija liječnika na specijalizaciji

“Mala škola forenzične psihijatrije” sastavni je dio programa edukacije za liječnike na specijalizaciji na područja psihijatrije (na Kliničkom odjelu za forenzičnu psihijatriju) kojoj je glavni cilj upoznavanje specijalizanata s najnovijim razvojnim trendovima u svjetskoj forenzičnoj psihijatriji i s mogućnostima njihove potencijalne primjene i u našoj državi.

Glavni dio te edukacije predstavljaju prijevodi članaka iz recentne strane literature koje prevode sami specijalizanti nakon što su prethodno izabrali “svoju” temu iz većeg broja neprevedenih članaka ponuđenih za prezentaciju od strane voditelja škole.

Nakon što ti članci budu prevedeni, stručnu i jezičnu kvalitetu prijevoda provjerava voditelj škole, a zatim svaki izlagač na temelju tog prijevoda sačini power point prezentaciju koju svojim kolegicama i kolegama prikaže u redovitom terminu utorkom u 11 sati. Potom se organizira rasprava čije je glavno težište komparativna analiza tematike iz aktualne prezentacije s hrvatskim prilikama na tom istom području i mogućnostima njihova unaprjeđenja.

U vrlo širokom spektru forenzično-psihijatrijskih tema koje se obrađuju u “maloj školi” najčešće se raspravlja o psihijatrijskom zakonodavstvu, o procjeni opasnosti, o forenzičnoj terapiji, o primjeni sile u psihijatrijskom tretmanu, o etičkim pitanjima u forenzičnoj psihijatriji, o metodologiji istraživanja, o primjeni suvremenih klasifikacija mentalnih poremećaja u forenzično-psihijatrijskom radu i sl.

Prvo predavanje u “maloj školi” održano je 20. rujna 2000. god. i do danas je – kroz desetak godina – prezentirano 185 tema. S obzirom da je engleski jezik apsolutno dominantan i u forenzično-psihijatrijskoj literaturi najviše je članaka prevedeno s tog jezika (iz američkih, kanadskih i engleskih časopisa), dok su članci s drugih jezika (njemački, francuski, talijanski i dr) bili zastupljeni u znatno manjem broju. Najveći broj članaka preuzet je iz International Journal of Law and Psychiatry (Kanada), Bulletin of the American Academy of Psychiatry and the Law (USA) i Journal of Forensic Psychiatry and Psychology (Velika Britanija).

Iz dosadašnjeg programa škole navodimo kao ilustraciju samo nekoliko tema prezentiranih u zadnju godinu-dvije:

  • Control and restraint techniques in the management of violence inpatient psychiatry: A critical review
  • Psychotherapeutic work with victims of trauma
  • The problem of the expert’s ethics in court
  • Psychiatric diagnosis in litigation
  • Informed consent and the right to refuse treatment
  • International comparison with regard to the treatment of mentally disordered offenders
  • Mental disorder and sexual offending
  • Homicide folowed by suicide: A cross-sectional study
  • Postpartum disorders: phenomenology, treatment approaches and relationsship to infanticid
  • A study of amnesia in homicide cases and forensic psychiatry experts’ examination of such claims
  • Aggression toward forensic evaluators: A statewide surway
  • Role of psychiatric evaluator in child custody disputes
  • Das Leugnen vom Sexualstraftaten – eine systematische Untersuchung
  • Psychishe Storungen und Aussagetuchtigkeit

Sudjelovanje u radu male škole otvoreno je svim specijalizantima iz psihijatrije bez ikakve prethodne formalne prijave.

Sve informacije o ‘maloj školi’ i ev. promjenama u već najavljenom programu mogu se dobiti na telefon: 01 / 37 80 702 (gđa. Vesna Žanić).

Voditelj “male škole” je prim.dr.sc. Miroslav Goreta.