Zavod za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju
Zavod je smješten u istočnom krilu glavne zgrade bolnice i zgradi „osmice“ (koja je trenutno zatvorena zbog kompletne rekonstrukcije), a sastoji se od slijedećih odjela:
- Odjel opće psihijatrije
- Odjel za neurokognitivne poremećaje
- Odjel psihogerijatrije
Zavod za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju najveći je zavod u Bolnici. U okviru ovog Zavoda djeluje i Referentni centar Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi. Misija ovog Zavoda je skrbiti za mentalne poremećaje starijih osoba, nositi se sa (nekim) izazovima koje je produljenje ljudskog života donijelo, a to je između ostalog i znatno veći udio osoba starije životne dobi u sveukupnom psihijatrijskom morbiditetu. U ovom Zavodu se prvenstveno njeguje biološki psihijatrijski pristup (posebno na području istraživanja), ali i sve druge psihijatrijske doktrine (socioterapija, psihoedukacija, psihoterapija, radno-okupaciona terapija, art-terapija, kognitivni trening i sl.).
Odjel opće psihijatrije (trenutno 32 kreveta) nalazi se na prvom katu istočnog krila glavne zgrade bolnice (dio prostora nekadašnjeg IIc odjela). Na ovom odjelu liječe se bolesnici svih dijagnostičkih kategorija, izuzimajući ovisnike o alkoholu i drogama, a mahom se radi o 50+ osobama. Odjel je otvorenog tipa te se u njemu liječe bolesnici koji su sposobni kontrolirati svoje ponašanje, odnosno koji se dragovoljno odlučuju na liječenje na otvorenom psihijatrijskom odjelu.
Psihijatri zaposleni na ovom odjelu vode i ambulantne bolesnike koje su liječili tijekom njihove hospitalizacije, ali i primaju ambulantne bolesnike (mahom starije životne dobi) koji nisu bili hospitalizirani. Psihijatri ovog Zavoda, uz sve druge visokostručne kadrove i medicinske sestre, angažirani su u jedinici Dnevne bolnice Zavoda (15 stolica).
Odjel za neurokognitivne poremećaje (trenutno 20 kreveta) nalazi se na prvom katu istočnog krila glavne zgrade bolnice (dio prostora nekadašnjeg IIc odjela). Radi se o jedinstvenom psihijatrijskom odjelu, na koji se primaju i liječe bolesnici iz cijele Hrvatske poradi sumnje, obrade ili akutnog pogoršanja u sklopu početnih i možebitnih neurokognitivnih poremećaja. Bolesnici se u pravilu primaju po dogovoru. Odjel je otvorenog tipa, a bolesnici koji se na istom liječe sposobni su dati valjani informirani pristanak.
Psihijatri zaposleni na ovom odjelu vode i ambulantne bolesnike koje su liječili tijekom njihove hospitalizacije, ali i primaju ambulantne bolesnike (mahom starije životne dobi) koji nisu bili hospitalizirani. Psihijatri ovog Zavoda, uz sve druge visokostručne kadrove i medicinske sestre, angažirani su u jedinici Dnevne bolnice Zavoda (15 stolica).
Nakon adaptacije i nadogranje novi Odjel psihogerijatrije proteže se na dva kata, a sačinjavaju ga četiri odsjeka (za akutnu dijagnostiku, palijativne pacijente, kronične pacijente i resocijalizaciju) s kapacitetom od 59 kreveta te dnevna bolnica i prostor za edukaciju.
Na odjel se primaju na liječenje bolesnici starije životne dobi kod kojih je zbog psihičke dekompenzacije potrebno hospitalno liječenje na zatvorenom odjelu. Na odjelu se liječe osobe koje boluju od raznih vrsta demencija, posebno one Alzheimerovog tipa.
Liječenje na odjelu traje kratko, dok se ne postigne barem djelomično poboljšanje koje dozvoljava povratak bolesnika kući ili njegov smještaj u dom. U liječenje bolesnika su osim psihijatara, uključeni internist, neurolog, medicinske sestre, socijalni radnik, fizioterapeuti, radni terapeuti, socijalni pedagog i psiholog. Ovisno o aktualnom psihičkom i somatskom stanju, bolesnici se uključuju u socioterapijske aktivnosti. Psihijatri zaposleni na ovom Odjelu provode i kontrolne preglede bolesnika nakon otpusta iz bolnice, ali i ambulantne preglede osoba starije životne dobi koje nikada nisu bile hospitalizirane.
Ovaj suvremeno opremljeni prostor s jedne strane omogućava liječenje i njegu te dostojanstveni boravak na odjelu najtežim bolesnicima, a s druge strane, u dnevnoj bolnici ranom dijagnostikom i primjenom različitih metoda stimulacije mozga koje potiču neuroplastičnosti, djeluje se na usporavanje tijeka bolesti i rehabilitaciju osoba koje boluju od demencije. U tu svrhu koristi se transkranijalna magnetska stimulacija (TMS), transkranijalna stimulacija istosmjernom strujom (tDCS), art terapija, aroma terapija, terapija svjetlom, stimulacija senzornim vrtom, kognitivna i kognitivno-motička stimulacija, terapija plesom i pokretom te glazbena terapija, snoezelen terapiju (senzorna soba) i TENS terapija.
Primjenom farmakoloških i nefarmakoloških metoda, timskim radom i individualnim pristupom osobama koje boluju od demencije cilj nam je produžiti funkcionalnost i osjećaj zadovoljstva kod bolesnika, a smanjiti iscrpljenost njihovih obitelji.
Predstojnik Klinike i Pročelnik Zavoda:
- prof. prim. dr. sc. Ninoslav Mimica, dr. med., specijalist psihijatrije
Liječnici:
- izv. prof. prim. dr. sc. Oliver Kozumplik, dr. med., specijalist psihijatrije
- dr. sc Nikola Žaja, dr. med., specijalist psihijatrije
- Jana Pušić Brezovnjački, dr.med., specijalist psihijatrije
- Smilja Radauš, dr.med.
Glavna sestra Zavoda:
- Marijana Hodak Ivanišević, dipl. med. techn.
Psiholog:
- Tanja Kuprešak, mag.psych., klinički psiholog
Socijalna radnica:
- Sanja Đaković Prištof, mag. act. soc
ODJEL OPĆE PSIHIJATRIJE I ODJEL ZA NEUROKOGNITIVNE POREMEĆAJE
Šefica Odjela:
- izv. prof. prim. dr. sc. Suzana Uzun, dr. med., specijalist psihijatrije
ODJEL PSIHOGERIJATRIJE
Šefica Odjela:
- doc. prim. dr. sc. Mirna Sisek Šprem, dr. med., specijalist psihijatrije
Liječnici:
- doc. dr. sc. Dubravka Kalinić, dr. med., specijalist psihijatrije
- Mira Štengl Martinjak, dr. med., specijalist psihijatrije
Glavna sestra Odjela:
- Iva Bošnjak, mag.med.techn.
Socijalna radnica:
- Bosiljka Trobić, dipl. soc. radnik
Pružanje skrbi hospitaliziranim pacijentima: 0-24h
Radno vrijeme dnevne bolnice: 8-15h
Vrijeme pružanja telefonskih informacija: 13-14h (ponedjeljak – petak)
Vrijeme posjeta: 15-17h