Na Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, 1. prosinca, prisjećamo se onih koje smo izgubili zbog epidemije HIV-a, procjenjujemo koliko smo daleko stigli i mapiramo put prema naprijed. Proteklih desetljeća lideri u znanosti i društvu postigli su velike stvari u pomaganju osobama s HIV-om da žive dugo i zdravo, kao i u smanjenju prijenosa HIV-a putem prevencije. Ipak, dok se SAD bore s dvostrukom epidemijom HIV-a i predoziranja drogama, osobe koje uzimaju droge i dalje su zapostavljene – posebno seksualne i rodne manjine koje su neproporcionalno pogođene HIV-om.

Ali čak i uz višestruke oblike prevencije HIV-a koji su sada dostupni, uključujući tablete za profilaksu prije izlaganja (PrEP) za osobe koje su negativne na HIV i antiretrovirusnu terapiju koja može pomoći osobama s HIV-om da održe nemjerljivo virusno opterećenje i stoga ne prenose virus, stope prijenosa HIV-a ostaju frustrirajuće visoke. Povećana uporaba metamfetamina tijekom proteklog desetljeća mogla bi imati nezanemarivu ulogu. Studija iz 2020. u časopisu Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes (JAIDS) pokazuje da je trećina novih slučajeva HIV-a među seksualnim i rodnim manjinama koje imaju spolne odnose s muškarcima bila kod osoba koje redovito uzimaju metamfetamin.

Uporaba metamfetamina prevladava među homoseksualnim i biseksualnim muškarcima u odnosu nad ostalim muškarcima, a često prati seks (ponekad se naziva “zabava i igra” ili “chemsex“). Dok se prethodnih desetljeća kombinacija metamfetamina i seksa uglavnom povezivala s bijelim gay muškarcima, crnci i latinoamerikanci koji imaju seks s muškarcima također sve više uzimaju metamfetamin.

Dezinhibirajući učinci metamfetamina mogu povećati određena seksualna ponašanja koja povećavaju vjerojatnost prijenosa HIV-a. Također postoje dokazi da metamfetamin može učiniti tijelo ranjivijim na dobivanje HIV-a i doprinijeti napredovanju HIV-bolesti. Uporaba metamfetamina također može dovesti do drugih ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući ovisnost i predoziranje sa smrtnim ishodom.

U videu “Seks, Meth i HIV” koji je objavila NIDA, ističe se da za okončanje epidemije HIV-a s učinkovitim alatima koji su nam na raspolaganju prvo moramo prepoznati i poštovati složenost i potrebe seksualnih i rodnih manjina koje uzimaju droge. Kao i druge droge, metamfetamin može pomoći pojedincima da se nose s izazovima mentalnog zdravlja poput depresije, tjeskobe i traume. Neki gay i biseksualni muškarci koriste metamfetamin kako bi poboljšali seksualno iskustvo i osjećaj povezanosti. Također može privremeno povećati samopouzdanje među pojedincima koji mogu iskusiti stigmu i sram zbog seksualnosti ili drugih aspekata svojih života.

Za kliničare koji rade na edukaciji pacijenata o zdravlju na raskrižju HIV-a i uporabe droga, razumijevanje uloge koju metamfetamin igra u životu pojedinca ključno je za pružanje kvalitetne skrbi.

Kao što psihologinja s njujorškog sveučilišta (CUNY) Sarit Golub koja istražuje HIV i stigmu, kaže u popratnom videu za kliničare, “Povjerenje, stigma i skrb o pacijentima“, govor homoseksualnim i biseksualnim muškarcima o rizicima kombiniranja droga i seksa može djelovati kao ulijevanje straha i srama, te može otuđivati, a ne osnaživati. Kako napominje dr. Golub, takva komunikacija može zanemariti sveukupnost potreba pojedinca – za vezom, za zadovoljstvom i za povjerenjem u svijetu koji osuđuje i posramljuje.

Čak i u zdravstvenim ustanovama, ljudi obično doživljavaju stigmu zbog uporabe droga i seksualnosti, kao i rasizma i drugih oblika diskriminacije. Povijest susreta sa stigmom i diskriminacijom u tim okruženjima često dovodi do toga da ljudi izbjegavaju otkrivanje svoje uporabe supstanci i seksualnih praksi svojim pružateljima usluga. Kliničari moraju raditi s pacijentima kako bi ponovno izgradili to izgubljeno povjerenje slušajući brige pacijenata umjesto da nameću svoje.

Susresti ljude tamo gdje jesu” – to jest, pružanje skrbi bez obzira na uporabu supstanci ili druga ponašanja koja predstavljaju određeni zdravstveni rizik – postala je vodeća filozofija smanjenja štete. Ona bi se, također, trebala primijeniti na prevenciju i liječenje HIV-a i poremećaja uzimanja psihoaktivnih tvari. Ne možemo se nadati da ćemo dosegnuti zajednice s učinkovitim mjerama prevencije kao što je PrEP bez prepoznavanja i prihvaćanja cjelokupnosti ljudskih iskustava, želja i potreba. Slušanje i prihvaćanje od strane drugih pomaže ljudima da preuzmu kontrolu nad vlastitim zdravljem. Jednako je važno osigurati da pristup i pokrivenost prevencijom i liječenjem HIV-a budu dostupni svima koji od njih mogu imati koristi.

Istraživanja radi pronalaženja boljih načina za dopiranje do ljudi koji uzimaju droge s alatima za prevenciju HIV-a kao što je PrEP, kao i usmjeravanje kreatora politika i pružatelja osiguranja u osiguravanju pokrivenosti ovim alatima, ključno je područje fokusa u Strateškom planu NIDA-e za razdoblje 2022.-2026. Proširenje edukacije o drogama i HIV-u, smanjenje stigme i prevladavanje drugih prepreka skrbi također su ključni. Carrico i Grov trenutno provode istraživanje o strategijama za povećanje uporabe PrEP-a među muškarcima pripadnicima seksualnih manjina koji uzimaju stimulanse, uključujući uporabu telemedicine i poticaja (sustav nagrade i kazne) radi bolje suradljivosti.

Dok obilježavamo Svjetski dan borbe protiv AIDS-a, posebno se sjećamo ljudi koji su izgubili živote zbog dvostruke epidemije HIV-a i predoziranja. Kroz znanstveni napredak, NIDA je posvećena spašavanju života. Oporavak i zdravi, dugi životi mogući su korištenjem liječenja utemeljenih na dokazima uz socijalnu podršku.

Izvornik: Volkow N. To Save Lives, We Must Dismantle Stigma at the Intersection of HIV and Methamphetamine Use. NIDA, 2022.

Preveo: dr. sc. Ivan Ćelić, dr. med.