U Klinici za psihijatriju Vrapče redovito surađujemo s istaknutim stručnjacima iz različitih područja, a ono održano u utorak, 4. ožujka 2025. bilo je iznimno relevantno za suvremene izazove mentalnog zdravlja.

Prof. dr. sc. Nataša Jokić Begić održala je predavanje o tome kako se generacijske razlike odražavaju na razumijevanje, pristup i doživljavanje mentalnog zdravlja.

 

 

Mentalno zdravlje kroz generacije

Predavanje se fokusiralo na usporedbu različitih generacija, od tzv. ‘baby boomera’, ‘generacije X’, ‘milenijalaca’, pa sve do ‘generacije Z’ i njihovih specifičnih odnosa prema vlastitom i tuđem mentalnom zdravlju. Nekad se na psihološke poteškoće odgovaralo rečenicom: “Ne osjećaš se dobro? Evo ti lopata, pa kopaj!”, dok danas svjedočimo fenomenu tzv. “helikopterskog roditeljstva”, gdje možemo primijetiti hiperzaštitnički stav u brizi za djecu. Ovaj pomak u percepciji odražava širu društvenu transformaciju i promjenu u stavovima prema psihološkoj podršci.

Kako se svijet mijenjao i kakav je njegov utjecaj na mentalno zdravlje?

Predavanje je dalo pregled utjecaja povijesnih, tehnoloških i društvenih faktora na odnos prema mentalnom zdravlju kroz desetljeća. Od optimizma 50-ih godina, preko sve snažnijeg individualizma i ekonomske nesigurnosti, pa sve do suvremenih izazova digitaliziranog svijeta, profesorica Jokić Begić  istaknula je kako su ti faktori utjecali na promjene u samopoimanju i poimanju svijeta različitih generacija.

Posebna pozornost posvećena je generaciji Z, koja prva u potpunosti odrasta u digitalnom okruženju preplavljenom informacijama, a suočava se s novim oblicima anksioznosti, nesigurnosti i ekološke anksioznosti, dok su istovremeno i prva mlada generacija koja može poučavati starije. Podaci pokazuju da mladi danas sve više pate od perfekcionizma, uspoređivanja, problema s identitetom, ekološke anksioznosti i cyberbullyinga. Sve veća svijest o mentalnom zdravlju u ovoj generaciji donosi i promjene u percepciji psihološke podrške te drugačiju otvorenost za terapijske pristupe.

Izazovi budućnosti: što nas čeka?

Zaključni dio predavanja bio je posvećen pretpostavkama o budućim izazovima mentalnog zdravlja, s posebnim naglaskom na primijećeno povećanje broja poremećaja ličnosti, anksioznih poremećaja i depresije među novim generacijama, što otvara važne teme za daljnji razvoj prevencijskih i terapijskih strategija.

Kao stručnjaci, moramo biti spremni posvetiti se i temama koje nam možda nisu bliske ili ih ne razumijemo na prvu. Promjene u društvu i tehnologiji donose nove izazove mentalnom zdravlju, a na nama je da ih prepoznamo, promišljamo o njima i razvijamo učinkovite pristupe. Razumijevanje kako se različite generacije nose s mentalnim zdravljem pomaže nam da budemo bolji terapeuti, edukatori i istraživači.

 

Skip to content