Povodom dvadesete godišnjice Zavoda (Odjela) za prve psihotične poremećaje, Klinika za psihijatriju Vrapče organizirala je međunarodni simpozij posvećen prvim psihozama. Okupili smo više od 100 stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva kako bismo razmijenili najnovija saznanja o ranoj intervenciji, prepoznavanju rizičnih čimbenika i primjeni suvremenih tehnologija koje unapređuju liječenje psihotičnih poremećaja.
Fokus na ranu identifikaciju i personalizirano liječenje
Simpozij je bio prilika da se podijele iskustva o primjeni biomarkera i neuroimaginga za preciznije dijagnosticiranje i bolje liječenje. Prof. Joseph Kambeitz sa Sveučilišta u Kölnu govorio je o prednostima i izazovima korištenja umjetne inteligencije i raznih modela u predviđanju tijeka psihoze, naglasivši kako ti alati mogu pomoći, ali zahtijevaju dodatne prilagodbe da bi bili pouzdani za sve skupine pacijenata.
Profesor Grega Repovš s Odsjeka za psihologiju na Filozofskom fakultetu u Ljubljani i profesor Alan Antičević, izvršni direktor tvrtke Manifest Technologies i bivši predavač na Yaleu, podijelili su svoja istraživanja o neuroimagingu i njegovoj ulozi u stvaranju terapija “po mjeri” pacijenta. Napredak ove tehnologije otvara nove mogućnosti za personaliziranu medicinu koja bi mogla značajno poboljšati ishode liječenja na razini pojedinog pacijenta.
Fonetička analiza kao pomoć u dijagnostici
U izlaganju prof. Marka Likera s Odsjeka za fonetiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, predstavljeni su zanimljivi nalazi o promjenama u govoru kod osoba s psihozom. Profesor Liker upoznao nas je s metodološkim pristupom koji zagovara poluautomatsko izdvajanje određenih glasovnih karakteristika koje bi mogle pomoći u prepoznavanju ranih znakova psihotičnih poremećaja, što je novi korak u dijagnostici korištenjem jezičnih biomarkera.
Holistički pristup i važnost obiteljske podrške
Razmatrali smo i važnost interdisciplinarnog pristupa, koji obuhvaća ne samo medicinske, već i socijalne i psihološke aspekte. Docentica Draženka Ostojić, pročelnica Zavoda, podijelila je iskustva iz svakodnevne kliničke prakse, naglasivši koliko je važna pravovremena intervencija, ali i uključivanje obitelji i bliskih osoba u proces liječenja. Docentica Ostojić istaknula je kako su se terapijski pristupi poput kognitivno-bihevioralne terapije i uključivanja obitelji pokazali izuzetno korisnima u oporavku i rehabilitaciji osoba s psihozom.
O ulozi i značaju dugodjelujućih antipsihotika u ranim fazama liječenja psihoze govorio nam je profesor Miroslav Herceg.
Novi uvidi u razlikovanje depresivnih i negativnih simptoma
Profesorica Petrana Brečić dala je pregled značaja procjene suicidalnosti, te simptoma poremećaja raspoloženja u psihozi i ključnih razlika između depresivnih i negativnih simptoma kod psihotičnih poremećaja, istaknuvši kako ti simptomi često preklapaju i mogu otežati točnu dijagnostiku. Profesor Ante Silić iz KBC Sestre milosrdnice nadovezao se na važnost razumijevanja kognitivnih i negativnih simptoma u liječenju prve epizode psihoze, što može biti ključno za uspješnost terapije.
Forenzički aspekti psihotičnih poremećaja
Na simpoziju je bilo riječi i o izazovima vezanim uz procjenu rizika, a Profesor Goran Arbanas istaknuo je važnost specijaliziranih programa za forenzičku prevenciju, naglasivši koliko je bitno pronaći odgovarajući pristup u radu s ovom osjetljivom skupinom.
Dr. Aleksandar Savić govorio je o rizicima psihotičnih epizoda kod poremećaja ličnosti i uporabe psihoaktivnih tvari, te značaju procjene tih aspekata u svakodnevnoj kliničkoj praksi i diferencijalnoj dijagnozi.
Zaključci i pogled prema budućnosti
Simpozij je zaključio prof. Vinod Srihari sa Sveučilišta Yale, podijelivši s nama najbolje kliničke prakse u radu s prvim epizodama psihoza te načine odabira organizacijskog modela i praćenja učinkovitosti specijaliziranih programa. Ovaj međunarodni simpozij pokazao je koliko je interdisciplinarni pristup ključan za razumijevanje i liječenje psihotičnih poremećaja, kao i da najnovije tehnologije mogu biti vrijedni saveznici u kreiranju terapija prilagođenih potrebama svakog pacijenta, dok moramo biti svjesni kako njihovih ograničenja, tako i mogućih ljudskih pristranosti u određivanju dijagnoza.
Klinika za psihijatriju Vrapče, koja 15. studenog 2024. obilježava 145 godina svog postojanja, nastavlja njegovati inovativne pristupe u psihijatriji, s ciljem pružanja najbolje moguće skrbi koja unapređuje mentalno zdravlje naših pacijenata.
Zahvale
Želimo izraziti posebnu zahvalnost našim sponzorima
koji su podržali ovaj važan događaj:
U nastavku pogledajte fotografije sa simpozija u našoj galeriji i zajedno s nama podijelite trenutke koji su obilježili ovu značajnu obljetnicu.
GALERIJA SLIKA