Zahvaljujući trogodišnjem projektu Europske komisije, Klinika za psihijatriju Vrapče, kao partner u projektu JA impleMENTAL, pomogla je postaviti nove standarde u rehabilitaciji osoba s dijagnozom psihoza. Takve osobe često se suočavaju s preprekama i izazovima u zapošljavanju, brizi o sebi te obavljanju svakodnevnih aktivnosti koje su većini ljudi uobičajene i jednostavne. Danas, 7. listopada 2024., na održanoj press-konferenciji u Edukacijskom Centru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo – voditeljica projekta za HZJZ prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić, ravnateljica Klinike za psihijatriju Vrapče, izv. prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić te jedna od ključnih osoba u projektu, prof. dr. sc. Slađana Štrkalj Ivezić predstavile su rezultate ove društveno inovativne i važne projektne intervencije.
Kroz suradnju s Ministarstvom zdravstva i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo (HZJZ), formiran je prvi mobilni rehabilitacijski tim koji pruža podršku pacijentima u njihovim domovima. Model mobilnog tima temelji se na uspješnim primjerima iz zemalja EU, poput Belgije, ali je prilagođen hrvatskom kontekstu.
Jedna od ključnih inovacija projekta je uključivanje stručnjaka po iskustvu, tzv. ‘peer workera’ u rad tima – to su osobe koje i same imaju iskustvo s mentalnim poremećajem i prošle su uspješan proces oporavka, a sada pomažu drugima. Klinika za psihijatriju Vrapče prva je u Hrvatskoj koja je zaposlila stručnjake/inje po iskustvu, čime dodatno doprinosi modernizaciji i humanizaciji psihijatrijske skrbi.
‘Mobilni rehabilitacijski tim pomaže oporavku pacijenata u njihovim domovima, što omogućuje suradnju sa zajednicom i doprinosi njihovoj reintegraciji u društvo.’, istaknula je na konferenciji prof. dr. sc. Štrkalj Ivezić.
Projekt JA impleMENTAL predstavlja važan korak prema psihijatriji u zajednici te pružanju šire društvene i emocionalne podrške osobama s mentalnim poteškoćama, čime Klinika za psihijatriju Vrapče postavlja primjer dobre prakse u Hrvatskoj.