Novo izvješće koje EU Agencije za droge (EUDA) rasvjetljuje kako ekonomska kriza može utjecati na uporabu ilegalnih droga. Publikacija — Utjecaj ekonomske recesije na uporabu ilegalnih droga: rezultati iz pregleda literature — naglašava koliko su mladi ljudi i socioekonomski ranjive skupine nerazmjerno pogođeni tijekom razdoblja recesije.
Utjecaj ekonomske recesije na javno zdravlje i, konkretnije, na uporabu alkohola i duhana, posljednjih je godina dobio značajnu pozornost. Međutim, razumijevanje učinaka recesije na uporabu ilegalnih droga ostaje nedovoljno istraženo. Pregledni članak predstavlja preliminarne rezultate, naglašava nedostatke u trenutnom istraživanju i postavlja pitanja za budući rad u ovom području.
‘Ovo je pitanje od sve veće važnosti, imajući na umu da su globalni ekonomski trendovi posljednjih godina posebno nestabilni. Nedavni globalni događaji, uključujući pandemiju COVID-19 i rusku invaziju na Ukrajinu, uzrokovali su nestabilnost u globalnoj ekonomiji.
Pregledni rad se temelji na 25 studija do 2020., koje se uglavnom odnose na Europu i SAD. Većina studija (17) usredotočila se na ekonomsku recesiju 2008., dok su druge pokrivale recesiju prije tog datuma. Većina studija (21) koristila je varijable tržišta rada (npr. nezaposlenost) kao pokazatelje gospodarskog ciklusa, dok su druge koristile domaći dohodak kao zamjenu ili „druge” varijable (npr. prosječna cijena kuće, bogatstvo kućanstva, međunarodni trgovinski šokovi).
Sve u svemu, studije sugeriraju da je utjecaj ekonomske krize na uporabu droga složen i mnogostruk te da su čimbenici koji određuju vrstu i intenzitet tog utjecaja višeslojni. Na temelju ovih rezultata provedena je detaljna analiza po dobnim skupinama i po vrstama ilegalnih droga (po svim dobnim skupinama).
Teško je generalizirati i donositi konačne zaključke o tome kako ekonomska recesija utječe na uporabu ilegalnih droga, no ipak se pojavljuju neki obrasci potencijalnog značaja kada se usredotočite na određene skupine stanovništva i vrste droga. Evo zaključaka:
– čini se da su najviše pogođeni mladi i već ranjive skupine stanovništva;
– uporaba kanabisa može rasti tijekom ekonomske krize među adolescentima i mladim odraslim osobama;
– rizičniji obrasci uporabe, kao što je prelazak s pušenja ili ušmrkavanja na intravensko uzimanje droga, mogu porasti tijekom razdoblja ekonomske krize.
Izvješće naglašava potrebu za pomnim praćenjem uporabe droga među mladima tijekom razdoblja ekonomske recesije. Uporaba droga od strane adolescenata i mladih odraslih osoba (ispod 35 godina) analizirana je u 18 od 25 studija. Iako su rezultati značajno varirali ovisno o supstanci, znatan broj studija otkrio je da se uporaba kanabisa među adolescentima i mladim odraslim osobama povećala u razdoblju ekonomske recesije.
Izvornik: EUDA. The impact of economic recessions on the use of illicit drugs: Findings from a scoping literature review. Luksemburg: Publikacije Ureda Europske unije, 2024.