- prosinca 2024. održana je završna konferencija projekta Mobilnih rehabilitacijskih timova u Klinici za psihijatriju Vrapče na kojoj se okupilo 130 sudionika iz različitih sektora mentalnog zdravlja. Ključne teme bile su predstavljanje novog modela mobilnih timova usmjerenih na oporavak i rezultata dosadašnjeg pilot-projekta.
Inovacija u rehabilitaciji mentalnog zdravlja
Projekt je dio šire inicijative, financirane od strane Ministarstva zdravstva, čiji je cilj širenje dobrih praksi u području mentalnog zdravlja. Model mobilnih rehabilitacijskih timova razvijen je na temelju iskustava iz Belgije i Nizozemske,a bazira se na lokalnim izazovima i potrebama. Hrvatski zdravstveni sustav suočava se s problemom dugotrajnih hospitalizacija osoba s dijagnozom psihotičnog poremećaja zbog nedostatka izvanbolničkih programa rehabilitacije. Ovi timovi nastoje smanjiti učestalost hospitalizacija, unaprijediti oporavak te socijalnu uključenost pacijenata.
Rezultati pilot-projekta
Pilot-projekt, proveden 2023. godine u suradnji s Udrugom Svitanje, pokazao je značajnu učinkovitost u pružanju podrške pacijentima nakon otpusta iz bolnice. Inovativni pristup omogućuje kontinuiranu skrb u zajednici, čime se postiže bolja povezanost između različitih službi, poput socijalne skrbi, zdravstvenih ustanova i nevladinih organizacija.
Transformacija sustava i usluga
Stručnjaci naglašavaju kako je intersektorska suradnja ključna za uspjeh ovog modela. “Podaci pokazuju kako u Hrvatskoj imamo resurse na raspolaganju, no izazov je kako njihovo djelovanje učiniti učinkovitijim i bolje iskorištenim kroz povezanost s drugim dionicima,” istaknula je prof. dr. sc. Danijela Štimac-Grbić s Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Medicinskog fakulteta u Zagrebu, ističući potrebu za transformacijom sustava.
Besplatni priručnik sa smjernicama za mobilne timove
Besplatni priručnik ‘Mobilni rehabilitacijski tim: smjernice za provođenje usluge’ autora prof. dr. sc. Slađana Štrkalj-Ivezić i Ariana Bljakčoria, mag. med. tech., u izdanju Klinike za psihijatriju Vrapče, dostupan je putem ove poveznice.
Ovaj važni resurs odnosi se na područje rehabilitacije odraslih osoba s dijagnozom psihoze i sličnih poremećaja kao i drugih dijagnoza kada postoji ozbiljno i dugotrajno oštećenje funkcioniranja. Najčešće dijagnoze obuhvaćaju shizofreniju, shizoafektivnu psihozu, bipolarni poremećaj i depresiju sa simptomima psihoze. Osobe s ovim dijagnozama te pratećim ozbiljnim funkcionalnim oštećenjima i potrebom za multidisciplinarnim i multisektorskim uslugama često se nazivaju osobama s težim mentalnim poremećajem ili osobe s mentalnim poremećajem s kompleksnim potrebama jer su im potrebne različite psihosocijalne usluge i podrška da bi se oporavili.
Priručnik je namijenjen stručnjacima u području psihijatrije, no može biti koristan za stručnjake u sustavu socijalne skrbi te za osobe s iskustvom mentalnog poremećaja i za njihove obitelji.
Planovi za budućnost
‘U trećoj fazi tijekom 2025. godine, uključit ćemo veći broj pacijenata i organizirati nacionalnu edukaciju za implementaciju mobilnih rehabilitacijskih timova usmjerenih na oporavak u drugim sredinama’ napomenula je voditeljica projekta u Klinici, prof. dr. sc. Slađana Štrkalj-Ivezić.
Na ovom događanju, 130 sudionika iz cijele Hrvatske imalo je priliku čuti iskustva provoditelja projekta, uključujući iskustva stručnjaka po iskustvu – peer workera, odnosno članova/ica tima s iskustvom mentalne bolesti koji mogu dati jedinstvenu vrstu podrške oboljelima. Klinika za psihijatriju Vrapče prva je u Hrvatskoj zaposlila stručnjake/inje po iskustvu, s ciljem osiguranja još kvalitetnije podrške oboljelim osobama.
Sam model potvrđuje da je promjena, bez obzira na izazove moguća te da donosi korist pacijentima, a stručnjacima zadovoljstvo radom. S obzirom na uspješne rezultate, Klinika za psihijatriju Vrapče planira daljnje unaprjeđenje modela, osiguravajući bolje ishode za pacijente i njihove obitelji.
GALERIJA SLIKA