Klinika za psihijatriju Vrapče danas, 15. studenoga 2024., obilježila je 145 godina neprekidnog rada. Ova svečanost okupila je brojne stručnjake, predstavnike institucija, udruge pacijenata, medije i djelatnike Klinike, slaveći povijest i postignuća jedne od najvažnijih zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj.
Povijest, sadašnjost i budućnost koje se grade na plemenitim idejama
Ravnateljica Klinike za psihijatriju Vrapče, izv. prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić u svom govoru povezala je povijesnu važnost i suvremena postignuća naše bolnice. “Klinika za psihijatriju Vrapče osnovana je 1879. godine, u vrijeme kada su osobe s duševnim smetnjama bile stigmatizirane i izolirane. Na temeljima plemenite i etične ideje izgradnje dostojanstvenog odnosa prema pacijentima, osnivanje naše ustanove označava povijesni iskorak u čovječni odnos prema psihijatrijskim pacijentima” istaknula je ravnateljica.
Danas Klinika predstavlja vodeću zdravstvenu ustanovu akreditiranu prema svjetskim standardima. Godišnje bolnica pruža 150.000 usluga u izvanbolničkom sustavu, a bolnički se liječi 8.000 bolesnika. Naša Klinika ponosi se i vrhunskim timom od preko 40 doktora znanosti i 20 sveučilišnih profesora, a istovremeno je edukacijska baza za studente i stručnjake brojnih profila. Zaključujući, ravnateljica je istaknula kako se Klinika kontinuirano razvija u skladu s najnovijim znanstvenim trendovima, ostajući predana svojoj plemenitoj misiji izgradnje ljudskog dostojanstva, kvalitete života i oporavka pacijenata.
Svečanost obilježavanja
Izaslanica gradonačelnika Tomislava Tomaševića, dr.sc. Ivana Kekin, istaknula je kako Klinika za psihijatriju Vrapče već 145 godina predano djeluje u javnom interesu i za opće dobro, unatoč promjenjivim okolnostima. Naglasila je kako Klinika, zahvaljujući visokoj radnoj etici, kontinuirano prati suvremene trendove u znanosti i medicinskoj praksi, uvažava pacijente te služi kao primjer inkluzije i uspješnog oporavka pacijenata.
Zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Mira Pekić Knežević, istaknula je spremnost Klinike na izazove koje donosi suočavanje s kritikama te spremnost na promjene. Naglasila je kako svijest o tome da zaštita dostojanstva psihijatrijskih bolesnika znači i zaštitu dostojanstva struke predstavlja temelj profesionalnosti Klinike.
Doc. dr. sc. Krešimir Luetić, predsjednik Hrvatske liječničke komore, istaknuo je kako prostor Klinike odražava poštovanje prema 145 godina rada ove institucije u koju su generacije zdravstvenih radnika utkale svoj trag. Također je naglasio formaliziranu suradnju Hrvatske liječničke komore i Klinike Vrapče u inicijativi za osnaživanje mentalnog zdravlja liječnika kroz uspostavu telefona za psihološku pomoć, što je važan iskorak u očuvanju dobrobiti zdravstvenih radnika.
Prof. dr. sc. Darko Marčinko, predstojnik Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu KBC-a Rebro, istaknuo je dugogodišnju i plodonosnu suradnju između Vrapča i Rebra, posebno naglasivši zajedničke projekte i inovacije u liječenju i znanstvenim istraživanjima.
Dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Slavko Orešković, pohvalio je izniman doprinos Klinike u obrazovanju novih generacija stručnjaka te naglasio kako je upravo psihijatrija područje koje oblikuje humane liječnike, sposobne razumjeti kompleksnost ljudskih izazova.
Pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, istaknula je kako institucija koju predstavlja pruža i konstruktivnu kritiku i podršku i naglasila je postojanje volje za međusobnim razumijevanjem i podrškom kada se radi o pravima pacijenata. Pohvalila je način na koji se Klinika za psihijatriju Vrapče odnosi prema osobama koje liječi, osiguravajući pritom da i društvo u cjelini postane bolje.
Ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i izaslanstva Ministarstva zdravstva, prim. mr. sc. Maja Grba-Bujević naglasila je značaj djelovanja Klinike za psihijatriju Vrapče za osobe s mentalnim bolestima, kao i doprinos Klinike uvođenju telepsihijatrije.
Vrapče na filmu
Na današnjoj svečanosti prikazana su dva filma Vedrana Husremovića, koja na dojmljiv način prikazuju razvoj Klinike za psihijatriju Vrapče s posebnim osvrtima na njezinu bogatu povijest, medicinu spavanja, etiku, liječenje prvih psihoza, psihoterapiju, sestrinstvo i obrazovanje. Filmovi prikazuju i ključne točke koje su oblikovale Kliniku kao vodeću instituciju u psihijatriji. Istaknimo samo neke od njih:
- 1952. u našoj Klinici primijenjen je prvi u Hrvatskoj, samo godinu dana nakon prve primjene antipsihotika u Francuskoj.
- U vrijeme pandemije COVID-19, Klinika u samo 7 dana uspijeva reorganizirati medicinsku skrb te vrlo brzo počinje s uvođenjem telepsihijatrije -pružanja psihijatrijske pomoći na daljinu.
- Naš Zavod za poremećaje spavanja glavna je ustanova za dijagnostiku i liječenje poremećaja spavanja u Hrvatskoj.
Predstavljanje knjige „Mentalno zdravlje i digitalne tehnologije“
U sklopu obilježavanja 145 godina kontinuiranog rada Klinike za psihijatriju Vrapče, predstavljena je knjiga „Mentalno zdravlje i digitalne tehnologije“ (urednice: prof. dr. sc. Tihana Jendričko, mr. sc. Iva Žegura i prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić) – prvo izdanje koje tematizira digitalne tehnologiju u kontekstu psihijatrijske skrbi u Hrvatskoj, a i šire. Predstavljanje je moderirao prof. dr. sc. Veljko Đorđević, a o knjizi su govorile predstavnice izdavača i nositeljice djelatnosti telemedicine prim. mr. sc. Maja Grba-Bujević i Anđa Raič, prof., recenzenti prof. prim. dr. sc. Dunja Degmečić i prof. prim. dr. sc. Dalibor Karlović te urednice mr. sc. Iva Žegura i prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić. Ovo izdanje, koje okuplja doprinose 41 stručnjaka, predstavlja ključni i inovativni resurs za primjenu novih tehnologija u kontekstu mentalnog zdravlja.
Svečanost je zatvorili su glazbenici koje je predvodio Ante Gelo izvedbom pjesme “Zagrebačkim ulicama”, iznimno prikladnom za ovu prigodu. Klinika za psihijatriju Vrapče, svojom bogatom poviješću i kontinuiranim djelovanjem kroz 145 godina djelovanja postala je jedan od simbola ljudskosti kako grada Zagreba, tako i cijele Hrvatske.
GALERIJA SLIKA (autor fotografija: Vedran Husremović)