10. prosinca 2024. godine, Europski je parlament obilježio je prvi „Dan demencije” u Bruxellesu, okupivši donositelje odluka, stručnjake, predstavnike civilnoga društva iz cijele Europe te osobe s iskustvom života s demencijom. Ovaj događaj, organiziran od strane ‘Alzheimer Europe’, krovne neprofitne organizacije koja djeluje u 36 zemalja, označava vrhunac Europske kampanje pod nazivom „Demencija treba EU/ Dementia Needs EU”, započete ove godine.

Kampanju su podržale 83 europske i nacionalne organizacije, više od 7500 pojedinaca potpisalo je poziv na akciju Alzheimer Europe, dok se 79 zastupnika Europskog parlamenta pridružilo Europskom savezu za Alzheimer (EAA). Tijekom događaja, predstavnici civilnoga društva, članovi Europske radne skupine osoba s demencijom (EWGPWD) i Europske skupine skrbnika osoba s demencijom (EDCWG) razgovarali su s članovima Europskog parlamenta o nacionalnim kontekstima demencije te predstavili poziv Alzheimer Europe za prioritetno uključivanje demencije u zdravstvenim i istraživačkim programima EU-a, kao i u europskim socijalnim i politikama prema osobama s invaliditetom.

Na Dan demencije održan je niz sastanaka, uključujući radni ručak u Europskom parlamentu u Bruxellesu na temu istraživanja demencije kao europskog prioriteta. U večernjim satima organizirana je posebna ceremonija dodjele nagrada, gdje su proglašeni pobjednici i finalisti treće godišnje nagrade ‘Anti-Stigma’. Nagrade su dodijeljene trojici europskih novinara za vijesti i dokumentarne filmove koji se bave temom stigme povezane s demencijom. Prva nagrada dodijeljena je švicarskom novinaru Magnusu Renggliju za dokumentarac „Alzheimer mit 56 – Das Familienleben nach der Diagnose”, koji prikazuje život obitelji suočene s Alzheimerovom bolešću u njenom ranom početku; drugo mjesto pripalo je armenskoj novinarki Ofelyi Kamavosyan za njezinu radijsku emisiju „Second Start Armenia Radio Show”, prvu medijsku inicijativu u Armeniji posvećenu Alzheimerovoj bolesti; a treće je mjesto osvojio je njemački novinar Andreas Kreimaier za svoju emisiju „Willkommen Alzheimer”, posebno izdanje kasnonoćnog talk showa koji na humorističan način, no uz mnogo poštovanja približava temu demencije široj publici.

Na sastancima su sudjelovali zastupnici Europskog parlamenta i njihovi predstavnici iz Austrije, Belgije, Hrvatske, Češke, Grčke, Mađarske, Irske, Luksemburga, Slovenije i Španjolske.

U ovim važnim događanjima sudjelovao je i naš stručnjak, prof. prim. dr. sc. Ninoslav Mimica, pročelnik Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče (Referentni centar za Alzheimerovu bolest i psihijatriju starije životne dobi).

Ovo događanje podsjeća nas na važnost zajedničkog djelovanja i solidarnosti u stvaranju Europe koja prepoznaje, podržava i osnažuje osobe s demencijom te njihove obitelji.

Fotografija:  Alzheimer EU – European Parliament Dementia Day, Francois de Ribaucourt PHOTOGRAPHY

Skip to content