U Zagrebu je, u utorak 7. rujna 2021. godine, u 78. godini života iznenada preminuo prof. dr. sc. Ljubomir Hotujac, specijalist psihijatrije, dugogodišnji predsjednik Hrvatskog psihijatrijskog društva

Prof. Hotujac se rodio 14. rujna 1943. godine u Zagrebu gdje je i diplomirao 1969. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorsku disertaciju obranio je 1979. godine na Sveučilištu u Ljubljani pod naslovom „Interakcija simpatičkog živčanog sustava i renin-angiotenzin sustava u regulaciji krvnog tlaka“.

Od 1970. do 1980. godine radi u Istraživačkom institutu farmaceutske tvrtke „Pliva“, potom od 1980. do 1986. godine radi na Klinici za psihijatriju KBC Sestre milosrdnice, odakle prelazi na Kliniku za psihijatriju KBC Zagreb gdje radi do umirovljenja 2010. godine. Na toj Klinici prvo obnaša dužnost rukovoditelja Odjela za afektivne bolesti (1986.-1993.), Od 1995. godine do umirovljenja uspješno vodi Kliniku kao njezin predstojnik. Nakon umirovljenja kao savjetnik sudjelovao je u edukaciji specijalizanata psihijatrije u Klinici za psihijatriju Vrapče od 2011. do 2015. godine.

Prof. Hotujac bio je redoviti profesor psihijatrije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Njegovo područje znanstvenog interesa bili su klinička psihijatrija, klinička psihofarmakologija te organizacije i reorganizacija sustava skrbi za mentalno zdravlje. Zajedno sa svojim suradnicima objavio je udžbenik Psihijatrije za studente medicine. Dobitnik je Nagrade Grada Zagreba 2006. godine.

Dragog nam profesora Hotujca zadržat ćemo u trajnom sjećanju.

Posljednji ispraćaj bit će u petak, 10. rujna 2021. godine u 10:40 sati iz mrtvačnice u krematoriju na Mirogoju.

Počivao u miru Božjem!