U Splitu je 19. rujna održana panel rasprava pod nazivom „Smanjenje štete – od stereotipa koji se pripisuje osobama riskantnog ponašanja do javnih politika zasnovanih na istraživanju – Gdje smo?“ Skup je održan u okviru programa smanjenja štete „A da je tvoje dijete?“ koji Zajednica Pape Ivana XXIII. provodi u partnerstvu s Klinikom za psihijatriju Vrapče i Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije uz financijsku podršku Ministarstva zdravstva, Splitsko-dalmatinske županije i Grada Splita.

Voditeljica Centra znanja za društveno uključivanje i smanjenje siromaštva Đordana Barbarić istaknula je kako u Udruzi MoSt od početka rade s mladim ljudima, počiniteljima kaznenih djela i gotovo svi su u toj fazi ili eksperimentatori ili redoviti konzumenti psihoaktivnih supstanci. Često su se zbog svog rada suočavali sa stigmom, no zajedničkim snagama i podrškom zajednice ustraju u svojim ciljevima.

Voditeljica Zajednice Pape Ivana XXIII., magistra socijalnog rada Gordana Cavicchi navela je kako gledamo rezultate oporavka prvenstveno na temelju onih koji u potpunosti završe rehabilitacijski program, ne ubrajajući one koji dođu i nakon nekoliko dana odustanu. Približno 70% onih koji završe program u terapijskoj zajednici bude uspješno oporavljeno. Krajnji cilj je da osoba uspješno funkcionira u društvu u skladu sa svojim kapacitetima.

Govoreći o programima liječenja koji se pružaju u Klinici za psihijatriju Vrapče, prim. dr. sc. Ivan Ćelić naglasio je važnost zagovaranja komplementarnosti načela smanjenja štete i koncepta oporavka. Suradnja sa Zajednicom Pape Ivana XXIII. koja je za vrijeme epidemije COVID-19 dobila jednu novu dimenziju, pokazala je kako se moramo prilagođavati novim izazovima i imati razumijevanja i za ono što ne znamo. Na ovisnost ne možemo gledati samo iz medicinske, tj javnozdravstvene perspektive, nego je nužno uključiti i sustav socijalne skrbi, odgojno-obrazovni i kazneno-represivni sustav. Međusektorskom suradnjom i multidisciplinarnim pristupom možemo doći do boljih ishoda liječenja.

Skip to content