U četvrtak, 13. ožujka 2025., u prepunom Edukacijskom centru Klinike za psihijatriju Vrapče održan je simpozij Primijenjene teme iz područja poremećaja spavanja. Stručnjaci iz različitih područja medicine okupili su se kako bi raspravljali o najnovijim spoznajama vezanim uz medicinu spavanja i njezinu povezanost s psihijatrijskim poremećajima.

Simpozij su organizirali Klinika za psihijatriju Vrapče, Hrvatsko društvo za apneju i Hrvatsko društvo za poboljšanje kvalitete zdravstvene zaštite HLZ-a. Cilj događanja bio je prikazati najnovije smjernice i istraživanja, ali i razmijeniti klinička iskustva o dijagnostici i liječenju poremećaja spavanja.

Skup je otvorila ravnateljica Klinike, prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić, koja je istaknula da su temelji medicine spavanja, ne samo u Hrvatskoj već i šire, postavljeni upravo u Klinici za psihijatriju Vrapče još 1961. godine.

Aktualne teme i istraživanja

Glavni organizator simpozija, doc. dr. sc. Domagoj Vidović, predstavio je aktualne pristupe liječenju nesanice te istaknuo kako u Hrvatskoj od nesanice pati oko 200.000 osoba, što odgovara broju stanovnika grada veličine Splita. Upozorio je i na problem samoinicijativne uporabe hipnotika, koja može dovesti do kroničnih problema sa spavanjem.

Dr. sc. Jakša Vukojević analizirao je trendove u propisivanju benzodiazepina u Hrvatskoj od 2010. do 2023. godine. U tom je razdoblju u našoj zemlji zabilježeno 2.366.036 korisnika ovih lijekova, pri čemu su 59,1 % činile žene, a 40,9 % muškarci. Vrhunci propisivanja zabilježeni su u siječnju i rujnu svake godine.

O povezanosti kvalitete sna i neurodegenerativnih bolesti govorila je dr. sc. Marina Mioč, naglasivši kako je redovitost spavanja obrnuto povezana s rizikom od razvoja demencije, osobito kod osoba s neoptimalnim trajanjem sna. S druge strane, nedovoljno trajanje sna može povećati rizik od neurodegenerativnih bolesti, dok održavanje redovitog ritma spavanja može pridonijeti smanjenju tog rizika.

Prim. dr. sc. Ivan Ćelić osvrnuo se na povezanost zlouporabe psihoaktivnih supstanci i poremećaja spavanja, s posebnim naglaskom na nove psihoaktivne tvari. Istaknuo je kako kvalitetno spavanje ne znači samo svježe buđenje, već može dovesti i do smanjenja uporabe opioida te manjeg rizika od predoziranja.

Tijekom simpozija raspravljalo se i o povezanosti nesanice i suicidalnosti, o čemu je govorila izv. prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić. Dr. Ana Jadrijević-Tomas predstavila je istraživanja o genetici cirkadijanog ritma te njegovim promjenama tijekom života i utjecaju na mentalno zdravlje.

Dr. Ana Marija Šantić osvrnula se na utjecaj opstruktivne apneje na PTSP, dok je doc. dr. sc. Aleksandar Savić predstavio teme vezane uz poremećaje spavanja kod osoba s psihotičnim poremećajima, a doc. dr. sc. Anđelko Vidović govorio je o spavanju kod osoba s depresivnim poremećajima.

O REM poremećaju ponašanja u snu (RBD) govorio je dr. Hrvoje Grbavac, naglasivši da ovaj poremećaj može biti rani znak neurodegenerativnih bolesti, što ukazuje na važnost njegove pravovremene dijagnoze i praćenja pacijenata.

Dr. sc. Danijela Žakić Milas istaknula je utjecaj opstruktivne apneje na kognitivne funkcije, upozorivši kako neliječena apneja može dovesti do značajnih neurokognitivnih oštećenja i povećanog rizika od demencije.

Posebna pažnja posvećena je terapeutskim metodama. Naglašena je važnost kognitivno-bihevioralne terapije za nesanicu (KBT-I), koja se pokazala učinkovitom u 60-70 % slučajeva, dok je online terapija ocijenjena manje efikasnom.

Također, istaknuta je potreba za boljim nadzorom i smanjenjem ovisnosti o benzodiazepinima, kao i važnost praćenja pacijenata nakon prestanka terapije.

Širina tema, implikacije za kvalitetu života i stručnost

Kroz izlaganja i rasprave obuhvaćena su široka područja medicine, od psihijatrije i neurologije do genetike i farmakologije, čime je istaknuta kompleksnost medicine spavanja i njezin utjecaj na cjelokupno zdravlje pojedinca.

Klinika za psihijatriju Vrapče, kao kolijevka medicine spavanja na ovim prostorima, pokazala je da raspolaže iznimnim stručnim resursima. Kroz svoje zaposlenike i suradnike okuplja vodeće stručnjake koji aktivno sudjeluju u istraživanjima, razvijaju smjernice za dijagnostiku i terapiju te kontinuirano rade na unaprjeđenju liječenja poremećaja spavanja.

 

GALERIJA SLIKA

Skip to content