Svjetski dan prevencije samoubojstava obilježava se svake godine 10. rujna na poticaj Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava (IASP). Cilj je ovog obilježavanja trajno podizati svijest o potrebi i obvezi zajedničkog djelovanja na prevenciji samoubojstava na sveopćoj, međunarodnoj razini.
Samoubojstva predstavljaju veliki javnozdravstveni problem i izazov, s više od 700 000 smrtnih slučajeva godišnje. Hrvatska bilježi više stope smrtnosti od samoubojstava u odnosu na druge članice Europske unije. Tako je 2022. godine evidentirano 546 slučajeva. Svako samoubojstvo ima dalekosežne društvene, emocionalne i ekonomske posljedice te duboko utječe na pojedince, obitelji i zajednice diljem svijeta.
Trogodišnja tema Svjetskog dana prevencije samoubojstava za 2024.-2026. je “Promjena narativa o samoubojstvu” s pozivom na akciju “Započnite razgovor”. Ovom se temom želi podići svijest o važnosti destigmatizacije samoubojstava i poticanja otvorenih razgovora s ciljem prevencije. Promjena narativa o samoubojstvu odnosi se na promjenu načina na koji se percipira ovo složeno pitanje te prelazak s kulture šutnje i stigme na kulturu otvorenosti, razumijevanja i podrške.
Poziv na akciju potiče svakoga od nas da slobodno započne razgovor o samoubojstvu i njegovoj prevenciji. Potiče svakoga od nas na razvijanje kulture prihvaćanja i nadasve sposobnosti slušanja. Svaki razgovor, koliko god se činio nedostatnim, pridonosi društvu koje nas podržava i razumije. Pokretanjem ovih životnih razgovora mogu se rušiti prepreke, podizati svijest i kreirati kultura podrške.
Ova tema također naglašava potrebu davanja prioriteta prevenciji samoubojstava i mentalnom zdravlju u kreiranju politika, pozivajući nacionalne vlade na djelovanje. Promjena narativa zahtijeva zagovaranje politika koje daju prioritet mentalnom zdravlju, povećavaju pristup skrbi i pružaju podršku onima u potrebi.
Hrvatska se zahvaljujući Klinici za psihijatriju Vrapče uključila u Europsku alijansu protiv depresije (EAAD) te je time postala dio mreže koja je razvila niz intervencija u zajednici, a koji je usmjeren unapređenju otkrivanja, sprječavanja i liječenja depresivnih poremećaja te prevencije samoubojstava.
Osim toga, djelatnici Klinike su temeljem stručno-znanstvene suradnje postali sastavni dio IASP-a, tijela koje je u zadnje vrijeme osobito usmjereno istraživanju širih društvenih utjecaja na mentalno zdravlje i suicidalnost.
Konačno, mnoga samoubojstva se mogu spriječiti. Moguće je utjecati na čitav niz uzročnih čimbenika suicidalnosti, od kojih se kao jedan od najvažnijih izdvaja liječenje psihičkih poremećaja koji su nerijetko u njezinoj podlozi. Stoga je od iznimne važnosti prepoznati znakove suicidalnosti i što prije potražiti stručnu pomoć.
U Klinici za psihijatriju Vrapče pomoć možete potražiti tijekom 24 sata dnevno.